Kobliha patří do sáčku

Co nám to ten Brusel zas diktuje? Tuto větu už slyšel asi každý. Třeba v případě mýtu, že EU nařídila balit některé pečivo do mikrotenových sáčků. Ve skutečnosti tato dnes již neplatná vyhláška pocházela z českého ministerstva zdravotnictví. S Bruselem tedy neměla nic společného.

Kadeřnice nesmí nosit podpatky?

Zakazovat ženám boty? Tak to by neprošlo ani v Bruselu. Ale vážně. Tento mýtus vznikl poté, co na sjezdu kadeřnických organizací vydaly odbory zprávu, kde zmínily škodlivost stát celý den na podpatcích. Média z toho pak udělala směrnici a senzace byla na světě.

EU zakázala Čechům zabijačky. Fakt?

V roce 2015 se českým internetovým prostorem začaly šířit poplašné zprávy o tom, že Evropská unie zakázala Čechům jejich tradiční zabijačky. Pravdou ovšem je, že žádná taková směrnice neexistuje. Pořádání domácích zabijaček upravují domácí zákony jednotlivých členských států, záleží tedy pouze na vnitrostátním právu, zdali zabijačky umožňuje a jakým způsobem je reguluje. V případě ČR tedy pravidla pro zabijačky stanovuje česká vláda společně s Parlamentem ČR, konkrétně se jedná o veterinární zákon. Od roku 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie, nedošlo ze strany EU k žádnému omezení či regulaci pořádání domácích zabijaček.[1]

Zákaz nafukovacích balónků

Dalším mýtem o EU rozšířeným v řadě členských států je, že EU zakázala dětem mladším osmi let nafukovat balónky bez dozoru dospělých. Skutečnost je ale jiná. EU v zájmu ochrany zdraví dětí pouze zavedla povinné nápisy na obalech balónků, které upozorňují rodiče na riziko možného zadušení.

Žárovky jedině úsporné

Směrnice sice zakazuje prodávat na evropském trhu 45W žárovky kvůli vysoké spotřebě, ale tuto změnu si prosadily a schválily členské státy, samozřejmě včetně Česka. Úsporné žárovky déle vydrží a šetří energii, tedy peněženky domácností. Úspornější svícení může ušetřit až 10 procent nákladů.

Pomazánkové máslo není máslo

Zlí jazykové mluvili o bruselském zákazu českého pomazánkového másla. Ale bylo potřeba sjednotit pojmy v celé EU. Jako máslo se proto definoval jen produkt, který obsahuje více než 80 procent mléka. To sice pomazánkové máslo nesplňuje, ale určitě se může dál vyrábět a my o něj nepřijdeme.

Utrácí EU víc, než by měla?

Rozpočet Evropské unie dosahuje do výše jednoho procenta HDP členských států. Průměrný rozpočet státu EU ale až na 44 procent HDP. Problém tedy může být spíš v tom, jestli EU své peníze investuje dobře, než že jich utrácí moc.

EU chce regulovat splachování v toaletách

Všimli jste si někdy na záchodech značení, kolik litrů vody se spotřebuje na jedno spláchnutí? Evropská unie snad už reguluje i splachování na toaletách! Máme pro vás dobrou zprávu – není tomu tak. Evropská unie nepřikazuje, kolik vody se smí používat na splachování. Zato výrobcům doporučuje označovat těmito údaji toalety. Protože kdo šetří, má za tři. A v tomto případě chráníme i životní prostředí.

Zakázal „Brusel“ křivé banány?

O křivých banánech slyšel už asi každý. A tady se v porovnání s ostatními případy ani není čemu moc divit. EU opravdu do nedávna měla pravidla na vzhled banánů včetně údajů o jejich zakřivení – ze strachu z konkurence bývalých francouzských kolonií si Francouzi prosadili toto nařízení. Pěstitelé ho ale špatně pochopili a začali vyhazovat banány jen proto, že byly více zakřivené. A tak toto nařízení EU v roce 2008 zrušila.

Zákaz mysliveckých broků a rybářských závaží?

Poslední dny jsme se v českých médiích mohli dočíst, že Evropská unie přemýšlí nad zákazem olova. Skutečnost je, jak to bývá, jinde. Nepřesné zprávy pochází ze zprávy ECHA, která doporučuje zákaz lovecké munice s olovem v oblastech mokřadů, který už ale v Česku dávno platí, protože představují riziko pro životní prostředí i zdraví lidí.

Máme po brusinkách?!

Na brusinkách si kvůli Unii nepochutnáme. Prý je v Bruselu zakázali. Jenže co když jsme ve skutečnosti kupovali klikvy, které obchodníci za brusinky jen zaměnili? Jak tomu tak bývá, máme na stole opět ochranu spotřebitele. Tedy povinnost výrobce či prodejce uvádět přesný název toho, co kdo z nás kupuje. Takže brusinky si klidně dejte. S jistotou, že to budou opravdu brusinky.

Léčivé byliny mají kvůli EU útrum. Nebo?

Kdo je marod, smí polykat jen chemii? I takové zprávy se šíří internetem. EU podle nich měla Čechům zakázat užívat léčivé rostliny. A teď kde jsou fakta. Podstatou evropské úpravy ochrany spotřebitele je pravidlo, že výrobce či prodejce nesmí na obalu výrobku uvádět klamavé či zavádějící informace. Pokud tedy nebylo prozkoumáno, že určitý přípravek opravdu léčí rakovinu, nesmí se to na obalu uvádět, prodávat se to ale může nadále.

STOP kebabu v Evropě?

Ani náhodou. Celá kauza se točila kolem diskuze o povoleném množství fosfátů v mraženém mase. Europoslanci nakonec hlasovali proti, takže fosfáty se daly k ledu. I kdyby ale námitka prošla, neznamenalo by to žádný zákaz. Byl by to jen postoj Parlamentu a Komise by měla plnou volnost otázku fosfátů znovu posoudit.

Regály jak za komunismu?

Poslanci tento týden schválili kvóty na prodej českých potravin ve větších obchodech. Podařilo se jim tak odhlasovat zákon, který je s velkou pravděpodobností protiprávní – a navíc nad ním zůstává rozum stát. Česko má totiž jednu z nejotevřenějších ekonomik na světě založenou na vývozu a z volného pohybu zboží jednoznačně těží.

Je v našim zájmu odstraňovat bariéry, aby mohly firmy volně vyvážet kdekoliv po EU. Sami tuto bariéru ale nyní stavíme. A to nemluvíme o dalších negativních důsledcích, jako je třeba menší nabídka při výběru potravin nebo jejich zdražování.

Pokud se stane zákon účinným, bude na Evropské komisi jako strážkyni evropského práva, aby ho analyzovala a situaci s Českem řešila. Že je zákon v rozporu s vnitřním trhem, tuší i sám ministr zemědělství. Co by asi tak pověděl na kvóty, které by diskriminovaly zase nás?

Může EU za naši pomalou vakcinaci?

Česká republika si objednává vakcíny přes EU. Koordinaci s výrobci i dopravu si řeší sama v rámci smlouvy s ní. Kompetenci za dodávky vakcín i jejich využití tak máme my, ne Evropská komise.

Od vlády bohužel chybí aktuální informace, jako kolik je vakcín objednáno nebo kdy mají být dodány. Transparence takových informací je důležitá, ale dostatečná není ani v komunikaci Komise kvůli dohodnutým podmínkám v kontraktech s dodavateli.

Problematická je i výrobní kapacita samotných výrobců vakcíny. I proto schválila Evropská léková agentura vakcíny od třetího dodavatele.

Tratíme na našem členství v EU?

Jednoznačně ne. A to zůstáváme pouze u té finanční (a tedy méně důležité) stránky našeho členství v EU.

Co tedy ukazují čísla? V minulém roce zaplatila Česká republika do rozpočtu EU 60,2 miliardy korun a získala z něj 145,9 miliardy korun. To je o 85,7 miliardy korun více, než do něj odvedla.

Od našeho vstupu v květnu 2004 do konce minulého roku jsme pak odvedli celkem 677 miliard korun a naopak obdrželi 1,57 bilionu Kč. Naše celková čistá pozice tak činí 896,4 miliardy Kč.

Vnímáme EU víc negativně než pozitivně?

Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometr (provedeného mezi 20. listopadem a 21. prosincem 2020) má v České republice pozitivní pohled na Evropskou unii 53 % respondentů. To je oproti roku 2019 skok o celých 26 %. Tento nárůst je také nejvyšší ze všech zemí v Unii.

Co ukazují další čísla průzkumu? Třeba že dva ze tří respondentů tohoto průzkumu vidí budoucnost EU pozitivně nebo že 81 % dotazovaných věří, že plán na podporu oživení EU umožní naší národní ekonomice rychlejší zotavení z negativních důsledků pandemie koronaviru.

Celý průzkum si můžete prostudovat zde.

Vakcínová solidarita?

Zvláštní slovní spojení? Souhlasíme. Při pohledu na 100 tisíc dávek vakcíny Pfizer, kterou Česká republika, Slovensko a Rakousko dostanou příští týden přednostně a navíc, už ale pochopitelné. Dohodly se na tom státy Unie. Vakcíny se tak tentokrát nebudou rozdělovat primárně podle počtu obyvatel mezi všechny země EU, ale dostanou je přednostně ty státy, které o ně kvůli své nepříznivé situaci s pandemií požádaly. Díky tomu můžeme naočkovat více lidí, což je u nás více než potřebné.

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18