Martin Hušek

EU zjednodušuje životy nás všech

Studuji politologii na Sciences Po ve Francii, a to téměř bez nutnosti platit školné stejně jako francouzští studenti – zkrátka byl jsem ve Francii akceptován bez složitější byrokracie a nákladů jen a pouze proto, že pocházím z Evropské unie.

Mohu se již nyní hlásit o francouzské občanství, ale proč to dělat. Český pas a občanka mají stejnou barvu a váhu jako francouzské, a to díky EU.

Letošní rok jsem strávil na výměnném pobytu ve Švýcarsku, ale skutečně uvolněně a v bezpečí ochrany Evropskou zdravotní kartičkou jsem se cítil až při mých cestách za levnými potravinami do německé Kostnice.

Lídr v ochraně klimatu a zákazníků

Ale nejsem to jenom já, kdo z členství v EU profiluje, je na tom lépe i česká suverenita. Ať si každý myslíme o aktuálních vládnoucích politicích České republiky cokoliv, vedle české vlajky na Pražském hradě vlaje také vlajka evropská. Vlajka druhé největší světové ekonomiky, vlajka uskupení, jenž je světovým lídrem v ochraně klimatu a zákazníků.

Jasně, EU potřebuje reformovat, ale taky zjednodušuje a zkvalitňuje životy nás všech. A Česká republika má konečně možnost být slyšitelným hlasem a aktivním členem na evropském a světovém dění.