Martin Silnica

Mám jen jeden domov, můj domov je Evropa

Jaký je podle mě největší přínos Evropské unie? Těch výhod by se našlo určitě spoustu. Mohl bych tu mluvit o volném pohybu, se kterým je spojené cestování, jež nikdy nebylo jednodušší. Mohl bych mluvit o české ekonomice, pro kterou je členství v EU jasně pozitivní věcí, už kvůli přístupu na společný trh nebo o spoustě veřejných staveb, opravených obcích zaplacených z evropských fondů.

Den, kdy jsem si já uvědomil, co pro mě EU znamená, byl ale o něčem mnohem primitivnějším než o ekonomických výhodách, byl o pocitu. O pocitu, který jsem měl minulý rok, když jsem se vracel po čtyřech měsících z USA, přestupní stanice Brusel, spoj do Prahy za dvanáct hodin. Těžko ten pocit vysvětlit, ale najednou mi nepřipadalo, že jsem v cizí zemi, cizím městě a stále ještě stovky kilometrů od domova. Všechno okolo, lidé, atmosféra, kultura mi přišlo nějak povědomé, a to i přesto, že jsem zde nikdy nebyl. Cítil jsem se jako doma.
Původně jsem chtěl skončit větou, že nemám jen jeden domov, ale mám jich dvacet osm. To by nebyla pravda, protože mám jen jeden domov.

Můj domov je Evropa