Max Špachta

Pro nás samozřejmost, pro starší generace zbožné přání

Občas se od svých vrstevníků dozvídám, že vlastně neví, k čemu nám je Evropská unie dobrá. A už vůbec nevědí, jak fungují evropské instituce a jaké věci nám občanům přinášejí.

Výhodou mojí generace je, že již vyrůstala v otevřené Evropě, což jí přineslo nebývalou řadu možností, ale rovněž si kvůli tomu někteří nedokáží představit, jaký by byl život bez ní. Výhody, které evropská integrace přináší, mnozí považují za samozřejmost a jakmile po nich tato integrace vyžaduje sebemenší maličkost, začínají vykřikovat hesla o byrokratech z Bruselu.

Přitom se stačí podívat do nedávné minulosti a zjistíme, že mnoho věcí, které evropská integrace přináší, ještě pro generaci před námi byly často jen zbožným přáním. Mnohdy ani není třeba ohlížet se do minulosti, stačí se např. vydat na cesty a uvidíte, že trávit několik hodin čekáním na hranicích opravdu není nic nevídaného. Přitom já mohu v dnešní době při pobytu na českých horách sednout do vlaku a za pár minut být v zahraničí, zde si nakoupit a být hned zpátky. Pro mě je to maličkost a samozřejmost, pro předchozí generace před pár desítkami let něco nepředstavitelného. Stejně tak mohu jet mezi dvěma městy v Česku přes Polsko a Německo, protože je to rychlejší. Hranice už pro mojí generaci nejsou překážkou, ale bránou k novým možnostem, a to právě díky evropské integraci.

Britové by pro brexit již znovu nehlasovali

Extrém, kam může špatné vnímání a informovanost o přínosech EU vést, můžeme vidět ve Velké Británii. Zde někteří informovali o EU jakožto o instituci, které vysává od státu spoustu peněz a pak je rozděluje na pochybných dotacích. Tento obraz můžeme bohužel vidět často i v ČR. Přitom EU a samotná evropská integrace rozhodně není jen o dotacích či nařízeních, jak je často chybně prezentováno. Uvědomili si to i Britové, kteří by nyní poté, co pociťují reálné následky, pro brexit již znovu nehlasovali. Brexit totiž znamenal nedostatek některých produktů v supermarketech, fronty na hranicích či velký nárůst administrativy pro podnikatele. Osobně mi pak přišly vše vypovídající tváře Britů, potom co při hraniční kontrole při překročení kanálu La Manche museli vyhodit své sendviče. Ano, tato a dalších tisíc maličkostí, na které již nikdo nepomyslí, jsou možné právě díky evropské integraci.

Stojí za to vědět, jak EU funguje

Velkým problémem je v tomto ohledu informovanost občanů o fungování EU. Nelze se divit, že mnoho občanů skočí na lep různým populistům, když sami nevědí, jak vlastně EU funguje. Zde bohužel vidím jedno z dalších selhání českého vzdělávacího systému. Pokud se vůbec na EU dostane, žáci se v rychlosti dozvědí, kdy EU vznikla, kdy se připojila ČR, kde sídlí Evropský parlament, možná ještě kolik má poslanců, a to je tak všechno. Přitom jak jsem již uvedl, EU ovlivňuje naše každodenní životy, a tak ať už na ni máme jakýkoliv názor, stálo by za to vědět, jak vlastně funguje. Jak jinak pak můžeme od občanů chtít, aby se rozhodovali pro své zástupce v Evropském parlamentu, když sami pořádně nevědí, jaké v něm mají pravomoci.

Evropská integrace nám přináší tisíce příležitostí

Přitom evropská integrace nám přináší tisíce příležitostí! Sám díky ní můžu procestovat Evropu, bez toho abych musel řešit komplikace v podobě víz, pojištění, co smím či nesmím převážet přes hranice nebo poplatků za hovory ze zahraničí. Právě díky evropské integraci tak mohu cestovat po Evropě a získat nespočet zážitků a zkušeností. Také nabírat zkušenosti během práce v zahraničí bez toho, abych musel získávat povolení či vyplňovat stovky formulářů. Sám tak žiji v evropském prostředí, setkávám se s mnoha známými ze zahraničí a jsem vděčný za všechny možnosti, které díky evropské integraci mám a za to, že hranice pro mě v EU nejsou překážkou.