Petr Exnar

České podniky mají díky EU dříve netušené možnosti

Pamatuji si na devadesátá léta, kdy jsem měl to štěstí a poprvé jsem se mohl věnovat zahraničnímu obchodu.

Tenkrát se na nás někteří obchodní partneři ze západní Evropy dívali trochu nedůvěřivě, ale postupně naše vztahy přerostly k vzájemné důvěře a někdy i přátelství. Nyní už přes pět let dovážíme s manželkou Janou německou barefootovou obuv leguano. Tyto boty jsem si zamiloval, mám k nim důvěru a stejně tak k lidem, které je přímo v Německu vyrábějí.

Evropská unie dnes podnikům nabízí jedinečnou možnost rozvíjet se na trhu s půl miliardou potenciálních zákazníků

Zajištění volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu v tomto prostoru umožňuje českým podnikům dříve netušené možnosti. A jsme také schopni mnohem snadněji než dříve najít s ostatními národy společnou řeč.

Sjednocená Evropa přináší pozitiva pro firmy i jednotlivce

Od našeho vstupu do EU uběhlo sedmnáct let. Ne vše se podařilo, ale například svoboda pohybu po zemích Evropské unie ve srovnání s tím, co zažívaly starší generace, je nesrovnatelná. Znám lidi, kteří si z několika překročení státní hranice během dob komunismu vypracovali doslova fobii. Nemluvě o překročení západním směrem, které bylo umožněno jen vyvoleným.

Evropa dnes stojí před ekonomickými, populačními, teroristickými, epidemiologickými a jinými problémy. I díky našemu splolečenství máme šanci upevnit mír, svobodu a bezpečnost v Evropě. I proto doufám, že se projekt EU nebude týkat jen několika generací.