Tereza Hager

Jako Češka jsem měla stejnou možnost jako Belgičani

Když Česká republika vstoupila do EU, bylo mi 17 let. A z mého pohledu bylo všechno přesně tak, jak má být. Narodila jsem se v době, kdy byl pád komunismu už hodně blízko, ale nikdo netušil, kdy a jestli se to opravdu stane. Měla jsem to štěstí během dětství pozorovat, jak se Praha mění z šedivého a pochmurného místa v živé, sebevědomé město a historický klenot. Tak nějak jsme rostly spolu. Politika se u nás doma vždy hodně prožívala. Demokratické a prozápadní směřování bylo pro mé rodiče samozřejmost. Po vstupu do NATO se „povedla“ i EU… Postupně si všichni vyměnili občanky a řidičáky na ty s modrou vlaječkou a hvězdičkami a těšili se na moment, kdy budeme i v Schengenu a řekneme nashle v rámci EU i pasovým kontrolám.

V této době ale moje myšlenky přesahovaly hranice EU. Začala jsem díky sportovnímu stipendiu studovat ve Spojených státech. Tam jsem se stala tou holkou z Evropy. Česká republika většinou lidem nic moc neříkala. Stala jsem se Theresou s legračním přízvukem a dlouhým příjmením. Ve chvílích, které anglicky mluvící krásně popisují jako „homesickness“, jsem chtěla být zpět v mé zamilované Praze, ale vlastně kdekoliv v Evropě – mezi svými „Evropany“, kteří, ač se nám to možná ne vždy zdá, jsou kulturně a mentálně opravdu hodně podobní nám Čechům.

Přání se mi po několika letech splnilo. Se dvěma kufry a papírem potvrzujícím přijetí na magisterská studia jsem se jako kdysi v Americe ocitla v Bruselu. Byl tam jen jeden rozdíl. Vedle mých kufrů byly ještě kufry klučiny z Ameriky, který se rozhodl změnit svůj „plán“ a zkusit se mnou ten můj. Oba jsme najednou byli cizinci a pomalu se sžívali s novým domovem. Ale náš život v Bruselu byl časově omezen. Stejně jako jsem měla já dříve v pase datum nejzazšího možného odletu z USA, nyní měl v pase toto datum můj přítel…

Co bude s naším vztahem dál po ukončení studií? Podařilo by se mi najít práci v USA a projít složitým emigračním procesem? Chtěla bych tam vůbec zpátky? Všude po Evropě doznívá ekonomická krize a nezaměstnanost mezi mladými je rekordně vysoká, najde můj přítel práci v Belgii, která mu bude ochotná jako čerstvému absolventovi zařídit pobyt? Našli bychom si práci a potřebná povolení v Praze?

Díky stáži v administrativě Evropského parlamentu jsme měli po odevzdání diplomových prací pár extra měsíců na řešení naší budoucnosti. V té době jsme poprvé pocítili, jaké reálné výhody pro občany EU společná Evropa znamená

V Belgii je možné založit registrované partnerství jen na základě společného soužití. Stačí k tomu, aby jen jeden z partnerů měl občanství jakéhokoliv členského státu EU a druhý automaticky získá v Belgii pobyt. Já jako Češka jsem měla stejnou možnost jako Belgičan využít tohoto práva. Přišlo mi to neuvěřitelné, ale bylo to tak.

A tak jsme pár dní před vypršením víz dostali u okénka na radnici městské části, kde jsme v Bruselu bydleli, první papír na to, že jsme partneři. V tuto dobu tento papír pro nás znamenal hrozně moc, znamenal budoucnost pro náš mezinárodní vztah.

Naše belgické partnerství nám hodně pomohlo i o pár let později v Praze, když jsme se rozhodli z partnerství udělat manželství.

Naše dcera má dva pasy, mluví anglicky stejně dobře jako česky a pevně věřím, že jednou bude stejně doma v Česku jako v USA, ale i kdekoliv jinde v EU

Moc si přeji, abychom v rámci EU už nikdy nepoznali plotů a bariér a byli si jako občané rovni, ať už jsme z Portugalska, Finska, či Česka.