C
Editoriál

Cítit či necítit se být Evropan

Naše země a její lidé nikdy v naší historii neměli tolik svobody, prosperity a nemohli se se podílet na správě svých zemí jako nyní.

Navíc, a to je jedinečné, ač jsme spíše menší či střední evropská země, středně silná a středně bohatá, máme skutečnou možnost spolurozhodovat o tom, jak bude Evropa, jejíž jsme součástí, vypadat. Podílíme se na formování budoucnosti části světa, která zahrnuje zhruba 507 milionů lidí a představuje ekonomickou sílu na úrovni 22 % celého světa, což ji po Číně dělá druhou největší ekonomikou světa. Toto vše nám přináší členství v Evropské unii.

Podílíme se na formování budoucnosti 507 milionů lidí

A navíc k tomu spoustu podstatných věcí, které denně ovlivňují naše životy, jako je možnost studia v zahraničí, kvalitní a dobře odměněná práce díky členství ve společném trhu nebo cestování po většině Evropy bez překážek, s levnými mobilními daty a zajištěným zdravotním servisem.

V okamžiku, kdy před pár měsíci spadla podpora našeho členství v EU na 33 % a začalo se mluvit o Czexitu, vznikl nápad na tento web. A jakkoliv se od té doby čísla poněkud umoudřila (dle těch posledních podporuje naše členství v Unii více než polovina občanů), myslím, že důvody, které mne k němu přivedly, stále platí.

Luděk Niedermayer