Radek Špicar

Členství v EU jako alfa omega všeho

Zašité peníze v botách a strach na hranicích. Expedice západní Evropou a pocit sounáležitosti, že železná opona konečně padla. Debaty se stovkami lidí o tom, proč bychom měli vstoupit do Evropské unie. A o pár let později debaty, proč bychom z ní vystoupit rozhodně neměli. Hostem Luďka Niedermayera v rozhovoru pro portál Má Evropa je viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Přehrát
Patříme na západ a je to tak správně

"Pamatuji si, jak jsme jezdili do Východního Německa, máma mi zašívala tvrdou měnu do bot a já jsem se pak hroutil na hranicích, jestli to někdo nenajde. Jak jsme četli zahraniční katalogy a dívali se na západní zboží, o kterém se nám mohlo jenom zdát. Jak jsme doma s rodiči poslouchali Svobodnou Evropu. Jak mi vysvětlovali, že jsou věci, o kterých můžu mluvit doma, ale nesmím ve škole," začíná rozhovor Radek Špicar. I díky podobným vzpomínkám si podle něj mnoho lidí v jeho okolí uvědomuje, co se nyní i vzhledem k ruským útokům děje. "Patříme na západ a je to tak správně," zdůrazňuje.

"Konečně nebude Evropa rozdělená železnou oponou"

Vstup do Evropské unie vnímal Radek Špicar velmi silně a pozitivně. "Možná to bylo i tím, že jsem se těsně po Listopadu zúčastnil expedice Českého rozhlasu s názvem „Děti pro Evropu“. Projeli jsme západní Evropou až do Helsinek. Přespávali jsme u různých rodin, které nás vítaly s velkou radostí a říkaly: „Konečně ta Evropa bude spojená, ne rozdělená železnou oponou na půlku“. Bylo to fantastické. Vstup do EU pro mě byl návrat do tohoto světa."

I proto se pro něj rozhodl něco sám aktivně udělat. "S neziskovou organizací „Ano pro Evropu“, s Tomášem Sedláčkem a dalšími jsme jezdili po celé České republice a bavili se s lidmi o tom, co nás čeká, co ztratíme, co získáme. Říkali jsme jim, že z našeho pohledu pozitiva převažují a měli bychom se členem stát," vypráví. Samotný vstup do EU pak oslavoval na Hradčanském náměstí. "Byla to obrovská euforie. Členství v Evropské unii je ukotvení nás v Evropě, na západě, je to pro mě alfa omega všeho."

Snažím se něco dělat, abych si to pak nevyčítal. Jako mí kamarádi v Anglii

Od našeho vstupu uběhlo 17 let a Radek Špicar opět jezdí po Česku bavit se s lidmi o EU. "Je to vlastně smutné, že musím zase jezdit a s lidmi si o tom povídat. Mám pocit, že to je zase potřeba. Přestože ekonomicky a bezpečnostně vyděláváme na našem členství skoro víc než kdokoliv jiný, patříme k nejvíc euroskeptickým státům v Evropské unii. Tak se s tím snažím něco dělat, abych si to pak nevyčítal, jako si to vyčítají moji spolužáci z Anglie, kteří si mysleli, že když se vypíše referendum, samozřejmě zůstanou, nedělali nic a teď si už pár let trhají vlasy z hlavy, protože jsou zoufalí, že z Evropy odešli," říká Radek Špicar.

Podle něj je naše budoucnost ve společné Evropě ohrožena. "Ten euroskepticismus je strašně silný a hluboký a potkávám ho všude. Pokud by se vypsalo referendum, dovedu si představit, že by zvítězila strana, která si myslí, že by bylo fajn, abychom EU opustili."

Euro neznamená zdražení

Jedním z témat jeho výjezdů je i přijetí eura v naší zemi. "Když lidem vysvětlíš, že euro neznamená zdražení, lidé začnou být v této otázce vstřícnější. Musí to ale říkat politici a ti to neříkají, protože nemají dostatek odvahy jít společnosti proti srsti. Potřebujeme politiky, kteří to lidem vysvětlí, vezmou na sebe odpovědnost a potom za to sklidí zasloužený úspěch," myslí si Špicar.

Když jdou ostatní nahoru, daří se dobře i nám

Pandemie podle Radka Špicara ukázala, kde má projekt společné Evropy nedostatky a kde je potřeba je napravit, aby lépe fungoval. Právě díky tomu je přesvědčený, že jsou to právě takto tvrdé krize ohrožující samotnou existenci EU, které paradoxně její integraci pomáhají. "Ukázalo se, že Evropa nereagovala rychle, dostatečně efektivně, protože ty pravomoci neměla a národní státy jí je nedaly. Proto už některé státy říkají, toto se nesmí opakovat, musíme posílit koordinační mechanismy v EU, musíme si vytvořit strategické zásoby ochranných prostředků. Věřím, že toto dobudujeme a proti další krizi budeme lépe připravení."

Evropská unie také nabízí členským státům využití balíku ve výši 750 miliard euro na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí. Je to podle něj dobrá cesta? "Restart ekonomiky to může podpořit. Já jsem především Čech, máme exportně nastavenou ekonomiku, takže když se nastartuje celá Evropa, vyděláme na tom v podstatě úplně nejvíc my. Osmdesát procent našeho exportu jde do EU. Když jdou ostatní nahoru, daří se dobře i nám," vysvětluje Špicar a zároveň upozorňuje, že bude na Evropském parlamentu a Evropské komisi, aby odmítli návrhy, které nebudou reálně pomáhat.

Naši ekonomiku neživí dotace, ale přístup na volný trh

Česká republika dostane v následujících šesti letech asi o 500 miliard korun z evropského rozpočtu víc, než do něj zaplatí. "Hodně lidí se na naše členství dívá skrz peníze, dokud je od EU dostáváme, členství se nám vyplácí. Ale je to bezcelní přístup na volný trh, co naši ekonomiku živí, ne dotace. Je potřeba to hodně dopředu vysvětlovat," upozorňuje Špicar.

A jak by se měla EU změnit?

"Pokud by moje diskuze s lidmi o EU pořád byly stále potřeba, tak by mi hrozně pomohlo, kdyby vnější hranice EU byly opravdu hodné toho názvu. Tedy nebyly děravé a naopak byly chráněné Evropskou pohraniční stráží. Kdyby se povedlo vymýtit necelní netarifní bariéry a opravdu jsme vytvořili liberalizovaný velký vnitřní trh s půl miliardou zákazníků. Kdybychom se zbavili demokratického deficitu při výběru šéfa Komise. Abychom zde opravdu reflektovali, jak Evropané volili a neměli šéfa Komise, který bude výsledkem handlu členských zemí," uzavírá Radek Špicar.

Děkujeme za rozhovor!

Přehrát