Mikuláš Semerák

Člověku plně dojde, jak velká privilegia má

Jsem studentem třetího ročníku oboru diplomacie na Vysoké škole Ekonomické v Praze. V současné době řeším přihlášky na magisterské stadium do zahraničí (Dánsko, Francie), kde díky členství v EU budu platit buďto žádné, či minimální poplatky.

Před několika měsíci jsem měl tu čest absolvovat stáž v Evropském parlamentu. I přesto, že stáž byla krátkodobá, pomohla mi najít směr mé budoucí kariéry a silně mě motivovala. Nyní přesně vím, že evropské instituce jsou místo, kde bych chtěl pracovat, protože silně věřím v jejich hodnoty a práci, kterou vykonávají. Aktivně se také angažuji v evropském politickém dění a díky projektům EU jsem se mohl podívat do Štrasburku, vyzkoušet si simulaci Evropského parlamentu nebo spolupracovat s lidmi jako Enrico Letta v rámci Conference on the Future of Europe.

Pro nás samozřejmost, pro někoho hodiny práce navíc

Tento článek aktuálně píšu z Paříže, kde jsem díky programu Erasmus na jedné z nejlepších škol světa – univerzitě Sciences Po. Fakt, že mohu tuto školu studovat zadarmo, a ještě dostávám finanční podporu od Evropské unie, je pro mě neocenitelný a vím, že bez této pomoci by to nikdy nebylo reálné. Společnost je tu velmi mezinárodní a člověku plně dojde, jak velká privilegia má, když vidí, jaké složitosti musí ostatní ze zemí mimo EU řešit. To, co my považujeme za samozřejmost (jako například celoevropské zdravotní pojištění, absence nutnosti cestovních víz a kontrol, mobilní data funkční po celé EU a další), pro ně znamená hodiny práce, administrativy a často i spoustu výdajů navíc. Silně se zajímám o témata jako bezpečnost, udržitelný rozvoj a lidská práva, která patří mezi hlavní cíle EU a pomáhá je prosazovat jak ve členských zemích, tak po celém světě.

Toto je pouze malý výčet toho, co pro nás EU dělá. Výhody členství v Evropské unii jsou všude kolem nás a já jsem velmi hrdý, že se mohu nazývat Evropanem.