E
Editoriál

Evropský parlament podpořil spolupráci EU s Tchajwanem

Čínská diplomacie vyjádřila rozhořčení nad návštěvou tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wua, který tento týden přijel do České republiky.

Dle slov čínského velvyslanectví v Praze jde o bezohledné navazování styků některých českých institucí a úředních osob s autoritami Tchajwanu a jejich hrubým zasahováním do vnitřních záležitostí Číny.

Nepřekvapuje mne to, neb to spadá do vzorce chování, které v poslední době stále více asertivně Čína uplatňuje. V minulosti jsem opakovaně vyzýval, že je potřeba se proti agresivním gestům a výhružkám čínské diplomacie vymezit a jasně reagovat a že by se nad stavem evropsko-čínského vztahu měla zamyslet celá Unie.

Proto jsem rád, že jsme na plenárním zasedání minulý týden velkou většinou (580 hlasů) schválili Zprávu o politických vztazích a spolupráci mezi EU a Tchajwanem, která mimo jiné vyzývá k odsouzení hrozby odvetnými opatřeními a nátlaku Čínské lidové republiky na Miloše Vystrčila, předsedu českého Senátu, kvůli jeho návštěvě Tchajwanu v srpnu 2020. Zpráva zároveň poukazuje na to, že Česká republika a všechny svrchované země mají právo rozvíjet hospodářskou a kulturní spolupráci s Tchajwanem.

Luděk Niedermayer