J
Editoriál

Jak reagovat na hrozící Ruskem rozpoutanou energetickou krizi?

Evropské miliardy proudící do Ruska za ropu a plyn financují Rusko a umožňují mu vést válku na Ukrajině. Neměli bychom čekat, zda Putin dodávky zastaví, měli bychom jednat sami. Něco je úkolem domácím, jiná opatření musíme dělat s našimi partnery v Unii. Ale tady je pár případů:

▶ EU musí diplomaticky a obchodně usilovat o co nejvyšší dodávky LNG, odstartovat by měly i společné nákupy tam, kde to pomůže. Je správně, že jednání v tomto směru již mnoho týdnů probíhají. A je dobře, že nás podporují i partneři z USA.
▶ Zvýšení kapacity dovozu LNG bude chvíli trvat, mezi tím musíme uvnitř EU koordinovat využití zásobníků plynu a zajistit, že před další zimou budeme mít zásoby co nejvyšší. Plyn i ropa musí najít cestu do každé země Unie, musíme prověřit, kde jsou úzká místa infrastruktury (a využít a pokud třeba posílit stávající legislativu o bezpečnosti dodávek).
▶ Musíme začít hned, bez ohledu na další vývoj války na Ukrajině. Musíme postupně napravit minulou chybu a začít zásadně omezovat závislost na dovozu surovin z Ruska. Včera bylo pozdě. I pokud by dnešní krize skončila, musíme závislost na Rusku snižovat trvale a snížit podíl jeho vývozů do EU na úroveň, který bude snadno a rychle nahraditelná.
▶ Musíme výrazně zvýšit energetickou efektivitu naší ekonomiky a zejména snížit spotřebu fosilních paliv. Technologie k tomu potřebné máme. Kde je to vhodné a efektivní bychom měli již nyní využívat elektřinu místo fosilních paliv a naši závislost na dovozu fosilních paliv tak dále snižovat.
▶ Zásadním způsobem navyšme podíl obnovitelných zdrojů, otevřeme nové cesty pro jejich urychlený rozvoj.

Nejde o abstraktní úkoly či cíle, ale o reálný a důležitý seznam úkolů, které musíme začít plnit a prosazovat v rámci EU.

Luděk Niedermayer