L
Editoriál

Lídři frakcí volají po konkrétním opatření proti Rusku

Šéfové pěti nejvlivnějších frakcí v Evropském parlamentu nám ve společném prohlášení jasně vyjádřili solidaritu v souvislosti s ruským útokem na naši suverenitu a zároveň důrazně uvedli, že nejde jen o atak vůči České republice, ale považují to za útok na celou Unii.

Právě to je účel společenství, jako je EU či NATO, a proto jsou pro naši budoucnost tak důležité.

Společné prohlášení šéfů skupin, na jehož formulaci jsme se podíleli, předchází projednání aktuálních hrozeb souvisejících s politikou Ruska na plénu příští týden. Zejména bezprecedentního vývoje na ukrajinské hranici.

Zařazení tohoto bodu na program plenárního zasedání EP příští týden jsme před časem navrhli a EPP pro tento návrh následně získala podporu ostatních frakcí. Doufám, že půjde o rozpravu s rezolucí, která dnešní situaci jasně pojmenuje.

Teroristický čin, který se odehrál ve Vrběticích, jasně dokresluje, jak daleko je Putinův režim s to zajít v prosazování "svých zájmů". Je jasné, že jinou než velmi razantní reakci považuje za slabost, která podporuje další posunutí hranic jeho konání. Proto je zásadní, abychom na takovéto situace, spolu s našimi spojenci po celém světě, reagovali srozumitelně, jasně a důsledně.

Snad tomu kroky, které EP přijal a přijme, aspoň trochu pomohou.

Luděk Niedermayer