M
Editoriál

Máme možnost žít v bezpečné, prosperující a spolupracující Evropě

Včera večer jsme v Bruselu zorganizovali promítání filmu TOMAN. Je o pozadí toho, jak se u nás komunisté po válce dostali k moci. A uvedli naši zemi do mizérie, která trvala víc než 40 let a její dozvuky nás trápí dodnes.

Český velvyslanec při NATO, pan Šedivý, na začátku připomenul, že "únorové vítězství" bylo podstatnou událostí, která potvrdila rozdělení Evropy na dvě části. Železná opona rozdělila náš malý kontinent na část, která rozvíjela svobodu a prosperitu, a tu, v níž komunisté způsobili strádání lidí a rozklad společnosti i hospodářství.

Dnes máme my, a spolu s námi stovky milionů Evropanů, možnost žít v úplně jiné Evropě. Bezpečné, prosperující a spolupracující

Ve společenství, které je jednou ze světových supervelmocí a které se snaží prosazovat své hodnoty na celém světě. A naše malá země, která nedávno oslavila svých 100 let plných neklidu a tragédií, se na tomto společenství může podílet.

Zdá se, že tyto velké věci mají jen málo společného s denním životem každého z nás. Není to pravda. Možná, že v poválečných letech si někdo myslel, že se ho netýkají čachry poválečných komunistů a jejich sovětských poradců, jak jsou vyobrazeny ve filmu TOMAN.

Je na každém z nás, zda bude chtít v tom dnešním, společném, evropském směru vývoje našeho kontinentu pokračovat nebo zda se začneme vracet do nebezpečných vod nespolupráce a nesnášenlivého nacionalismu.

I proto vznikl tento projekt. Abychom si uvědomili, že jsme a chceme být Evropany a zkusíme pro to aspoň něco málo udělat.

Můžete i vy, třeba tím, že si texty na webu přečtete a přidáte svůj.

Díky za to...

Luděk Niedermayer