23
Akce

Budoucnost EU: Zelená průmyslová revoluce

Připojte se k diskusi v Divadle Exil v Pardubicích (nutná registrace ➡️ https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/BudoucnostEUZelenaPrumyslovaRevoluce), nebo sledujte živé vysílání.
Termín: 23.5. od 17 do 18:30

Český průmysl tvoří zhruba třetinu celého národního hospodářství. Spadá do něj výroba aut, energie, chemických látek, železa, oceli, textilu a řady dalších výrobků nezbytných pro každodenní lidský život. Průmysl je zároveň na prahu zásadní proměny, ochrana klimatu si totiž žádá jeho náročnou modernizaci. Česko se navíc musí odstřihnout od své dosavadní závislosti na ruském plynu, což se dotkne nejen místních domácností, ale i průmyslu, který na plyn do značné míry sázel jako na přechodné palivo.

Do Česka by měly v následujících letech přitéct miliardy korun z EU, díky kterým se má stát místní průmysl nejen „čistším“, ale také schopným obstát v mezinárodní konkurenci. Otázkou však zůstává, zda tuzemsko zvládne tuto příležitost využít a úspěšně nastartovat zelenou průmyslovou revoluci.

Otázky k diskusi:
– Proč je důležitá modernizace a „ozelenění“ evropského a českého průmyslu? Jaké jsou konkrétní cíle?
– Jak do současných snah o modernizaci průmyslu zasáhla válka na
– Ukrajině a nutnost zbavit se závislosti na ruských energiích? Jaké má český průmysl alternativy? Zvládne zelenou transformaci bez ruského zemního plynu?
– Jsou české podniky na zelenou transformaci připravené a ochotné ji podstoupit? Jak ochránit jejich konkurenceschopnost?
– Hrozí ztráta pracovních míst? Jak se toho vyvarovat? A jak vytvořit nová pracovní místa?
– Jak může proměnu českého průmyslu podpořit Evropská unie? Kolik peněz na to dá EU Česku k dispozici? Jak tyto prostředky efektivně využít?
Hosté:
– Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu (Piráti, Zelení/ESA)
– Eduard Muřický, náměstek pro řízení Sekce průmyslu, surovin a stavebnictví., MPO ČR
– Richard Koubek, regionální manažer pro Pardubický kraj, SP ČR
– Jozef Koprivňanský, předseda představenstva KHK Pardubického kraje
Moderuje Aneta Zachová, šéfredaktorka EURACTIV.cz.
Diskuse bude i o Vašich názorech a komentářích. Vkládat je můžete prostřednictvím aplikace Sli.do. Stačí do prohlížeče na počítači nebo Vašem mobilním zařízení zadat adresu: http://sli.do a poté kód #COFOE_Green. Po vložení kódu můžete začít psát své dotazy.
Organizátorem je Kancelář Evropského parlamentu ČR ve spolupráci s portálem EURACTIV.cz.