31
Akce

Café Evropa online: Život v on-line době

Zveme Vás na další z cyklu debat Café Evropa, kde se pro tentokrát budeme zabývat životem v on-line době a tím, jak pandemie transformuje každodenní fungování, ale i umocňuje tlak na státní správu.

Termín: Středa 31.3. od 18 do 19:30 hodin

Debatu organizuje Evropská komise v ČR, Kancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy. Mediálním partnerem debaty je Deník.cz

Pozvání přijali:
• Barbora Bühnová, spoluzakladatelka, Czechitas, proděkanka, Masarykova univerzita
• Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci, Úřad vlády ČR
• Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu, Česká pirátská strana, Zelení/ESA
Moderátor: Martin Vokálek, zástupce ředitele, EUROPEUM Institute for European Policy

Akci budeme vysílat živě online a přímý přenos bude možné sledovat na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.

Živé vysílání i záznam budou k dispozici zde: https://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/live/. A na YouTube: https://www.youtube.com/EuropeumPrague

Již před více než rokem začala pandemie covid-19 způsobovat řadu dosud bezprecedentních změn. I přesto, že primární celosvětovou starostí je zastavit šíření viru, předejít kolapsu zdravotnického systému a co nejrychleji proočkovat obyvatelstvo, covid-19 se dotkl snad všech oblastí života i ekonomiky a vedle řady negativ lze sledovat alespoň určitá pozitiva.

Pandemie zásadně změnila pohled na koncept práce a urychluje proces digitalizace v mnoha odvětvích. Před několika lety se ještě mohlo zdát zcela nereálné, že značná část obyvatel bude pracovat ze svých domovů, mnohá jednání se budou řešit plně virtuálně a řada procesů se takto rychle začne přesouvat do online světa. Potřeba řešit věci online také zvýšila tlak na digitalizaci státní správy a v neposlední řadě mohou být online nástroje a různé aplikace nápomocné při boji s pandemií, realizaci očkování a dalších úkonech nutných k tomu, aby se životy vrátily do normálu. Už nyní je však zřejmé, že po pandemii nebude běžný život, práce řady občanů a fungování státní správy vypadat stejně jako dřív. A ačkoliv jsou možnosti života v on-line světě obecně vnímány spíše pozitivně, přichází s nimi řada výzev.

Jsme jako společnost dostatečně připraveni na tuto radikální transformaci běžných životů, práce a procesů? Disponujeme vhodnými schopnostmi a vybavením pro zvládnutí těchto změn a jaký vliv může mít koncept práce a života v on-line době na lidskou psychiku a pracovní výkon? Je silný tlak na digitalizaci pouze přechodnou záležitostí, či bude přetrvávat i po pandemii? Jakým způsobem dokázala na nutné změny reagovat česká státní správa a jak si ČR vede v digitalizaci v porovnání s ostatními státy Evropské unie? Jaké kroky podnikla EU k urychlení a usnadnění transformace v členských státech? S jakými překážkami se při digitální transformaci potýkají firmy u nás a jak bude vypadat pracovní trh po pandemii? A jak mohou moderní technologie pomoci zvládnout boj s pandemií?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.