5
Akce

Debata na Střední zdravotnické škole v Berouně

Na debaty do škol jezdím hodně rád. Vždy mi to připomene mé vlastní roky za školní lavicí. Nálada ve školách se od té doby dost změnila. Co se vybavení týče máme ještě nějakou práci před sebou, ale školní chodby jsou plné zajímavých projektů týkajících se české historie i současných společenských výzev. Často také vídám fotky studentů z poznávacích cest a výměnných pobytů po Evropě. Na zdrávce v Berouně to nebylo jiné. Po seznámení s příjemnou paní ředitelkou na mě čekala v prostorách školní jídelny skoro šedesátka studentů.

Nedělám si iluze, pro mnohé to mohlo být hlavně ulití se z neoblíbeného předmětu. :-) Nemálo studentů se ale zapojovalo do debaty a kladlo zajímavé dotazy ohledně brexitu, současné domácí politiky i třeba zapeklitého článku 13 v nově připravované legislativě o copyrightu. Odpovídali také na mé všetečné dotazy o tom, co nám EU přináší, o výhodách či nevýhodách eura pro naši zem, zda je Česká republika v EU velká či malá, nebo kolik nás v Evropském parlamentu vlastně sedí a jak celý ten kolos funguje. Občas na všech debatách po položení otázky zavládne ticho a asi si dost studentů myslí, jaký triviální dotaz pokládám, ale když se do odpovědi ponoříme, často zjistíme, že dané téma třeba není tak jednoznačné, jak se může zprvu zdát.

Například Česká republika není, jak si mnoho myslí, zemí malou, ale střední. Jsme dokonce jedenáctou nejlidnatější zemí v EU a šestnáctou rozlohou. Nastavené mechanismy hlasování v evropských institucích zajišťují, aby i opravdu malinké země, jako je Lucembursko nebo Malta, měly na chod EU vliv. Takže se opravdu nemáme čeho bát a je jen na nás, jak a k čemu svůj vliv využijeme.