13
Akce

EU, USA a OECD na cestě k daňové dohodě

Termín: 13.5.2021 od 17 do 18:30
Místo: FB stránka Luděk Niedermayer

Letošní duben přinesl obrat v mezinárodních jednáních o reformě zdanění digitálních společností. Je možné, že se podaří najít dohodu na celosvětových reformách, které zohlední to, jak ekonomika 21. století funguje.

Americká strana v minulých letech snahu o koordinovaná řešení nepodporovala, a digitální daně odmítala jako diskriminační, protože by postihovaly především americké digitální giganty jako je Facebook či Google.

Pod vedením Joe Bidena však Spojené státy však toto téma vracejí do hry a přinášejí vlastní protinávrh. Souhlasí se zdaněním digitálních gigantů a chtějí zdanění vztáhnout na 100 největších světových společností. Druhá část amerického návrhu, též v souladu s návrhy OECD, zavádí „minimální globální firemní daně“. Což je téma, které spoustu zemí (i v EU) nevítá, i když nepostrádá ekonomickou realitu.

Může navrhovaná legislativa zrušit či alespoň výrazně omezit „daňové ráje“? Reflektuje Bidenova reforma dostatečně prostředí digitální ekonomiky? Bude možné dohodnout v rámci EU jednotnou pozici? Jaký dopad bude mít nová daňová legislativa na rozpočet EU a České republiky?