25
Akce

S Manfredem Weberem v Praze o budoucnosti Evropy

V pondělí navštívil Prahu v rámci jeho „Listening tour“ kandidát Evropské lidové strany na předsedu Evropské komise Manfred Weber. Jsem rád, že některé strany kandidující v EP volbách transparentně zveřejňují svého kandidáta na šéfa Komise, a je tím snížena pravděpodobnost toho, co se často událo - že Rada za zavřenými dveřmi vybere slabého kandidáta, který co nejméně premiérům vadí, ale v jiné oblasti neexceluje...

Manfred si dal za úkol ještě před tím, než začne naplno kampaň do evropských voleb, objet všechny členské státy EU a poslouchat. Poslouchat občany, studenty, podnikatele, politiky a zjistit, co je třeba na Evropské unii štve a tyto poznatky pak použít v budoucí práci Evrospké lidové strany, kterou je TOP 09 součástí.

Z toho, co jsem viděl, musím říct, že to bere hodně vážně. V rámci jednoho dne zvládl debatovat s vysokoškolskými i středoškolskými studenty, společně jsme si prohlédli Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, položili květiny k památníku obětem komunismu a pohovořili s novináři i politiky o budoucnosti Evropy a důležitosti nadcházejících voleb, kde mají populistické strany reálnou šanci zablokovat chod Evropského parlamentu, a tím i ostatních institucí.

Je i na nás postarat se o to, aby se tak nestalo

Hesla Manfreda jsou jednoduchá, ale velice aktuální „Pro lepší Evropu“, „Silnější společně“. Hodně také mluví o tom, že občané nečekají výmluvy, ale výsledky. A to je to, co by chtěl "dodávat".
Nemusíme Evropskou unii bezhlavě milovat, ale v současném propojeném světě, který musí řešit mnoho komplexních problémů, a kde díky digitalizaci zažíváme ne jednu, ale hned několik průmyslových revolucí naráz, je naše členství v organizaci, která spojuje demokratické a ekonomicky vyspělé státy, která je v dnešním světě supervelmocí, skvělou příležitostí mít vliv na dění na evropském kontinentě a ve světě, a tak nějak je v tom rychlém světě neztratit. Je to šance pro nás, ale i další Evropany...