Daniel Brýdl

Trávit svůj život smysluplněji

Když jsem pracoval v úspěšně se rozvíjející firmě a založil rodinu, po nějaké době - zejména kvůli dětem - jsem si uvědomil, že nechci žít a pracovat pouze pro maximální výdělek. Měl jsem potřebu být užitečný i jinak, trávit svůj život smysluplněji.

A tak jsem spoluzaložil občanské sdružení Generace 89. Nejdříve jsme pracovali "pouze" jako místní občanské sdružení, ale časem jsme si řekli, že bychom mohli i kandidovat do zastupitelstva Litomyšle. K našemu obrovskému překvapení jsme poslední volby vyhráli. Protože jsem byl lídr kandidátky, po bezesné noci a souhlasu mé ženy jsem opustil výborné místo v úspěšné místní tiskárně a stal se starostou.

Aby bylo město připravené

Litomyšl je inspirací mnohým českým městům v tlaku na kvalitu architektury nejen samotného města, ale i soukromých investorů. Již od dob starostování mého otce (byl starostou tři volební období hned po Sametové revoluci) se zde také drží zásada, že je potřeba neustále mít v šuplíku různé projekty v různých oblastech, aby město bylo připravené, pokud se objeví možnost čerpat rozumnou dotaci. S ní pak může město připravovat velkorysejší projekty, jít za kvalitou a ne pouze za nejnižší cenou, spolupracovat se špičkovými architekty a projekty připravit vždy s maximální kvalitou, aby měly šanci uspět v hodnocení žádostí u poskytovatelů dotací.

Učit se od jiných

Zkušenosti ze zahraničí mi pomáhají nejen v mé práci, ale i v životě. Když se člověk může na Česko podívat očima odjinud, zjistí, že nejsme pupek světa, ale zároveň že se tady nežije vůbec špatně. Já měl velké štěstí, že jsem na koleji během studia na vysoké škole měl za spolubydlícího lektora ze Skotska a ten mi otevřel oči (a možnost cestovat, protože mě přiměl udělat si mezinárodní zkoušku z angličtiny CAE). Mám pocit, že díky zahraniční zkušenosti má člověk zdravější sebevědomí, ale zároveň pokoru. Nevadí mi "učit" se od jiných, jezdit se dívat do měst po celé Evropě, jak se dělají kvalitní veřejné prostory, kvalitní architektura nebo rozvoj města s odpovědnou udržitelností.

EU jako strážce hodnot

Jsem velký zastánce EU coby strážce hodnot, jako je právní stát, demokracie, svoboda, spolupráce a odpovědnost. Obecné evropské hodnoty jsou pro mě konzervativní (sám čím jsem starší, tím jsem konzervativnější) a za poslední století se nemění. Byť není Unie ideální, podle mého prožívá Evropa dlouhodobé období míru a stability, což historicky nemá obdoby.