Zuzana Nevěřilová

Byli jsme zvědaví, komu stojí za to udělat naučnou stezku od kapličky k pastvině

Před šesti lety jsme byli s rodinou na výletě v Nepomuku. Projeli jsme na kole část Brd a byli jsme okouzleni nádhernou přírodou, ale i naučnou stezkou po vesnici, která nám ukázala staré fotky a příběhy míst a my jsme k těm místům najednou měli mnohem blíž.

Byli jsme zvědaví, komu stojí za to udělat naučnou stezku od kapličky k pastvině. Kdo vyrábí tabule, které informují o tak obyčejných věcech? Zjistili jsme, že naučnou stezku vytvořila místní akční skupina (MAS) a také jsme zjistili, že MAS po celé republice pracují na zvelebení venkova a jeho prosperitě a finančně je podporuje Evropská unie. Sdružují malé firmy, občanská hnutí, ale třeba i školy či sportovní kluby. Pořádají školení v ovocnářství, navrhují spolupráci obcí v regionu při informování občanů např. v případě povodní a také vymýšlejí, jak přitáhnout do oblasti turisty.

Místní akční skupiny pracují "zdola" - jednotliví lidé v oblasti, kde žijí, můžou prostřednictvím MAS přispět k tomu, že bude jejich obec zdravější, spokojenější, krásnější nebo zábavnější. Připomíná to příběh o darování ryby a rybaření.

Je to super nápad, jak může "rybařit" celý evropský venkov