Dana Calábková

Na nádherný pocit svobody, který nás pohltil, se nedá zapomenout

Maminka byla před rokem 1989 zaměstnaná jako civilní zaměstnanec ve vojenském útvaru. Nesměla cestovat do žádné ze zemí západního bloku a ze zemí východního bloku jen do těch, které nás nijak zvlášť nelákaly. Neustálé fronty na banány, na hygienické potřeby a každý čtvrtek na knížky.

Po maturitě přišel listopad 1989. Na nádherný pocit svobody, který nás pohltil, se nedá zapomenout. Spousta nádherných knížek, první advent. A konečně jsme mohli cestovat. Moje první cesta do zahraničí vedla do Německa k rodině manžela starým embéčkem. Nevycházeli jsme z údivu, co vše je možné. Obchody plné zboží, nikde žádné fronty. Došlo mi, v jaké šedivé kleci jsme žili. Oni zase nechápali, jak se nám povedlo absolvovat cestu v takovém veteránovi.

Moje dcerka zná dobu, kdy jsme nebyli součástí EU jen z vyprávění

Cestování po evropských zemích považuje za samozřejmé. Pracuje v zahraniční firmě a navštěvuje své spolužáky, kteří pracují nebo studují v Rakousku, Bruselu. Má za sebou návštěvu Srí Lanky, Filipín, New Yorku. Její možnosti jsou nesrovnatelné s mými v jejím věku.