Vladimír Lekner

Díky EU můžu předávat své IT znalosti nové generaci

Psal se 1. květen roku 2004 a my jsme se, jako národ, stali členy Evropské unie. Od té doby již uplynulo mnoho času, a tak jsme někteří mohli již zapomenout to, co nám členství v Evropské unii vlastně přináší.

Jedna z mých přímých zkušeností s Evropskou unií přišla v době, kdy jsem se stal součástí skvělého vzdělávacího projektu CoderDojo, který funguje díky dobrovolníkům a je podporován právě Evropským parlamentem. V rámci CoderDojo jsem začal učit děti ze čtvrtých tříd základy IT a programování. Na každou hodinu vymýšlím, jak dětem předat znalosti jinými, zábavnějšími a kreativnějšími metodami. Z každé hodiny získávají zkušenosti nejen děti, ale i já. CoderDojo u nás v České republice má již přes dvacet dobrovolníků, kteří s projektem pomáhají a často jsou pro mě zdrojem nových zkušeností a inspirace.
Bez Evropské unie by tento projekt, který dětem rozvíjí znalosti a dává možnost vyzkoušet nové věci v oblasti IT, nevznikl. Díky tomu se jednoho dne mohou snáze rozhodnout, jestli by je naplňovala práce v IT.

Musím tedy, i po 15 letech našeho členství říci, že si vážím toho, že jsme rovnoprávnými členy EU